Velvet Mastering :: On-Line Mastering

Výber Jazyka

česky english
     

Mastering

Mastering


Zrod každé nahrávky probíhá ve třech základních a oddělených fázích: nahrávání, mix a mastering. Mastering je finálním stadiem, ve kterém se zúročí celé vaše předchozí úsilí. Díky masteringu získá vaše nahrávka plný, vyvážený a profesionální zvuk plný energie, který umožní posluchačům vnímat všechny detaily vaší hudby na běžných reprodukčních zařízeních, rozhlase i multimédiích. Mastering zároveň propojí jednotlivé skladby do harmonicky znějícího celku v rámci alba a připraví vaše dílo k finálnímu odevzdání do výroby i po technické stránce.

Jednou z klíčových podmínek úspěšného masteringu (a tím i konečného zvuku nahrávky) je neprovádět finální mastering ve stejném studiu, kde probíhalo nahrávání a mix, ale svěřit jej studiu specializovanému na tento proces.

Je třeba nezapomínat ani na to, že zvukový rozdíl mezi "pseudomasteringem" pomocí snadno dostupných softwarových pluginů (který obvykle více pokazí než vylepší) a plně profesionálním masteringem za využití špičkových analogových a dalších zařízení ve zkušených rukou je obrovský a neporovnatelný.

Pokud jste už vaší nahrávce věnovali všechen potřebný čas a péči při nahrávání a mixu, máte nyní možnost ji nepokazit, nepřesunout ji do průměrné a ploše "digitální" zvukové ligy, ale naopak korunovat - dodat jí v závěrečné fázi všechno to, co opravdu potřebuje, vdechnout jí plný, příjemný a profesionální zvuk. Tak, abyste se z výsledku mohli těšit vy i všichni vaši posluchači. A v tom vám naše studio může velmi vydatně pomoci.

Mastering v našem studiu zahrnuje několik fází:

  • úvodní konzultace, během níž nám můžete sdělit své představy o konečné zvukové podobě alba i jednotlivých tracků, případně poskytnout oblíbené referenční nahrávky.
  • poté pro vás vytvoříme první vzorky jako úvodní bod k diskusi a k vyslovení vašich přání, návrhů a přípomínek. Neexistuje totiž jediné "správné" řešení, ale výsledný zvuk má mnoho možných podob a je nedílnou součástí uměleckého záměru - vaše představy se budeme snažit beze zbytku naplnit. Jednou z našich nejsilnějších stránek je totiž potenciál naplnit téměř jakoukoliv představu.
  • dotvoření ideálního zvuku všech skladeb a struktury celého alba s možností závěrečného "doladění" k vaší úplné spokojenosti.
  • naplnění všech potřebných technických parametrů (včetně CD textu, ISRC kódů atd.) před odevzdáním alba do výroby
  • předání finálního masteru se standardními doprovodnými a technickými dokumenty - osobně, poštou nebo online

"Čekal jsem veliký rozdíl, ale tak velký tedy opravdu ne. Je to jako nebe a dudy. Předchozí master dělaný v jiném studiu je ve srovnání s tím Vaším plochý, až telefonní. Moc se mi líbí hloubka (prostor) u všech skladeb. Je to prostě o několik tříd výše, než předešlá verze. Výborně se to poslouchá. Díky moc !"

David Stypka, NAJZAR